Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Yukarı
Filtre
Kategoriler
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
{{ SELECTED.TEXT }} ×
HEPSİNİ SİL ×
Toplam 557 ürün bulunmaktadır.

Hava Filtreleri

Hava filtreleri aracın periyodik bakımları sırasında mutlaka değişmesi gereken ana parçalar içerisinde yer almakta olup özellikle aracın havalandırma sisteminde eleme görevini gören ekipmanlarladır. Motorlu araçların kullanmış oldukları yakıtı enerjiye çevirmeleri sırasında oksijen ne tepkimeye girmeleri gerekmekte olup bu işlem sırasında hava filtresi hortumu aracılığıyla aracın dışından çekilen hava yanma odasına ulaştırılmaktadır. Bu noktada oksijen temin sisteminin temel elemanları içerisinde hava filtresi yer almaktadır.

Benzinli araç hava filtresi yakıtın tepkimeye girebilmesi için motorun ihtiyaç duyduğu oksijene süzerek araca sağlama görevine sahiptir.

Genellikle ekonomik fiyatlı olan bu ürünler yüksek maliyetlerle satışa sunulan motorların uzun ömürlü olmasını sağlamakta ve aynı zamanda motordan istenilen performansın elde edilmesine olanak sağlamaktadırlar.

Eğer hava filtresi doğru şekilde temizlenmezse veya dönemsel olarak değiştirilmez ise tıkanma aktan bu da motordan beklenen performansın beklenilen düzeyde olmamasına neden olmaktadır.

Bu süreçte en iyi hava filtresi kullanımı yapılarak aracınızdan beklemiş olduğunuz performansı tam olarak elde edebilirsiniz.

Hava Filtresi Nedir?

Araba hava filtresi yukarıda da bahsetmiş olduğumuz üzere motorlu araçların çalışması sırasında ihtiyaç duydukları oksijeni motor ile buluşturan sistemlerin en başında yer almaktadır. Bu noktada hortum yardımıyla motora iletilen havanın ilk olarak hava filtresiyle karşılaşması gerekmekte olup bu karşılaşma sırasında hava içerisinde yer alan toprak veya toz gibi benzeri partiküllerin filtre aracılığıyla arındırılması daha sonra ise motora iletilmesi motorun uzun ömürlü şekilde çalışmasına olanak sağlamaktadır.

Bu noktada hava filtresinin düzenli olarak değiştirilmemesi zamanla motorun içerisine fazla miktarda toz ve toprak dolmasına neden olmakta bu da motorun performansında düşüşe ve uzun vadede bozulmasına neden olmaktadır.

Özellikle hava filtresi kullanılarak bu durum ortadan kaldırılmakta olup aracın motor temizliği sırasında da en temel işleme sahip olmaktadır.

Araca gelen özellikle aracın motoruna gelmekte olan havanın en iyi şekilde temizlenmesini ve arındırılmasını sağlayan araba hava filtresi mutlaka düzenli olarak temizlenmesi ve gerekli görüldüğü takdirde yenisi ile değiştirilmesi gerekmektedir.

Aksi halde motorda performans düşüklüğü veya bozulmalar meydana gelebilmekte olup daha ciddi ekonomik sorunlara sebep vermektedir.

Motor Hava Filtresi Fiyatları

Araçların marka modellerine göre farklılık göstermekte olup genellikle düşük segment veya eski model araçlar ile yeni model yüksek segment araçlar için üretilmekte olan hava filtresi fiyatları oldukça uçurum olmaktadır.

Bu nedenle oto hava filtresi fiyat bilgisine en doğru şekilde ulaşabilmek için hava filtresini satın alınacağı dükkan ile görüşme sağlanması ve görüşme sırasında aracın segmentini, modelini ve aynı zamanda hava filtresi olarak satın alacağınız markayı belirtmeniz gerekmektedir.

Oto Hava Filtresi Çeşitleri Nelerdir?

Araba hava filtresi çeşitleri şekil ve kullanım amaçlarına göre farklılık göstermekte olup hava filtreleri yapısı gereği hava geçirgenliği özelliğine sahip özel kağıtlar kullanılarak üretilmektedir. Hava filtresi çeşitleri ise genel olarak şöyle sıralanabilir;

  • Sıralı tip hava filtresi
  • Yuvarlak hava filtresi
  • Açık hava filtresi-performans filtreleri

Sıralı Tip Hava Filtresi Nedir?

Sıralı tip hava filtresi özellikle son 30 yıl içerisinde araçlarda en çok kullanılmakta olan filtre tipi olarak karşımıza çıkmakta olup genellikle enjeksiyonlu araçlarla birlikte hava filtresi kutularının tip ve dizaynı da değişiklik göstermiştir.

Bu hava filtreleri sıralı ve dolgun şekilde üretilmeye başlanmış olup genellikle hava filtrelerinin havayı daha iyi filtre etmelerine olanak sağlayacak şekilde üretilmektedirler.

Yuvarlak Hava Filtresi Nedir?

Yuvarlak hava filtresi araba filtreleri içerisinde karbüratörlü araçlarda kullanılmakta olup bu tip filtreler karbüratör kapağı şekline uygun olarak dizayn edilmektedir. Yuvarlak hava filtreleri plastik kasa, hava filtre kağıdı ve metal delikli koruyucu kafes kullanılarak üretilmekte olup aynı zamanda şekil bakımından da yuvarlak şekilde üretilmektedirler.

Açık Hava Filtresi-Performans Filtreleri Nedir?

Performans hava filtresi özellikle kişilerin araçta standart donanımları değiştireceği zamanlarda aracın performansını arttırmak isteyen kişiler tarafından değiştirilmekte olan en temel parçalar içerisinde yer almaktadır.

Açık hava filtresinin ismi filtre kutusunun içerisinde yer almamasından gelmekte olup normal filtreler filtre kutusu içerisinde yer alırken ve aynı zamanda normal filtrelerde bul lan kağıtlar da gözenekler çok küçük olduğundan hava geçişi az olmaktadır.

Performans filtreleri ise aracın yakıt performansını ve uzun süre dayanıklılık göstermesini sağlamak amacıyla üretilmekte olup açık hava filtresi az önce belirtmiş olduğumuz tüm standart özellikleri ortadan kaldırarak motorun daha fazla hava etmesine imkan sağlamaktadır.

Bu durum ise yüksek devir gerçekleşmesine neden olduğu için aracın daha hızlı veda yüksek performansta hareket etmesine olanak sağlamaktadır.

Devamı Daha Az
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.