Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Yukarı
Filtre
Kategoriler
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
{{ SELECTED.TEXT }} ×
HEPSİNİ SİL ×
Toplam 347 ürün bulunmaktadır.

Yağ Filtreleri

Motor aksamlarını yağlamak amacıyla kullanılan motor yağı özellikle motor içerisinde dolaşım sistemi kapsamında ilerlemekte olup belirli bir düzende aktarılmaktadır. Bu noktadan motor yağı sistem içerisinde sürekli olarak devirdaim yapmakta olduğundan yağlama işlemi bittikten sonra yağ karteri bölümünde yağlar birikmektedir.

Daha sonra ise yağ pompası ile karakterden tekrar çekilen yağ yağ filtreleri aracılığıyla temizlenerek sisteme tekrar dahil edilmektedir. Bu sistem içerisinde önemli bir yere sahip olan yağ filtreleri özellikle yağ içerisinde birikmiş olan unsurları arındırmak için kullanılmakta olup vücudumuzdaki kalp organı ile birebir aynı özelliğe sahiptir.

Yağ Filtresi Nedir?

Yağ filtresi nedir? Diye merak eden kişiler için yukarıda da bahsetmiş olduğumuz üzere motor içerisine konulan motor yağının bu sistemde sürekli olarak devir daim etmesi gerekmekte olup motor yağının süzülmesini ve motora zarar verebilecek partiküllerin arındırılmasını sağlayan materyal yağ filtresi adı verilmektedir.

Yağ Filtresi Ne İşe Yarar?

Yağ filtresi motor içerisinde belirli bir zaman sonra meydana gelebilecek deformasyonlar veya kullanılmakta olan yakıtın içerisinde yer alan kimyasal maddelerin yanması sonucu oluşabilecek kurumun motor yağına karışmasını engellemekte ve böylece motor yağının kirlenmesini önlemektedir.

Temizleme işlemi sırasında devreye giren yağ filtresi yağın içerisinde yer alan yabancı maddeleri temizleyerek motora düzenli olarak temiz yağ gönderimi sağlamakta ve bu sayede motorun daha uzun ömürlü ve daha sağlıklı çalışmasına olanak sağlamaktadır.

Yağ Filtresi Çeşitleri Nelerdir?

Yağ filtresi çeşitleri özellikle günümüz otomobilleri içerisinde motor teknolojilerine göre 2 farklı tipte üretilmekte olup bu filtreler işlevsel olarak aynı özelliklere sahip olsalar da bazı noktalarda birbirlerinden farklılık göstermektedirler. Yağ filtresi çeşitleri şöyle sıralanabilir;

  • Yağ filtre elemanı
  • Vidalı tip filtre

Yağ Filtre Elemanı Nedir?

Yağ filtre elemanı temelde sanayi şarbonu içerisinde kağıt filtre olarak da adlandırılmakta olup bu filtre tipi motor veya yağ pompasıyla bir halde bulunan kapsüllerinin içerisine yerleştirilmektedir.

Özel olarak kaliteli, sızdırmaya karşı dayanıklı ve basınca karşı dayanıklı plastiklerden üretilmekte olan bu kapsüller içerisinde kullanılan kağıt filtreler herhangi bir metal aksama ihtiyaç duyulmadan üretildikleri için daha kolay şekilde atık hale gelmekte olup yeniden kullanılması mümkün olmayıp temizlenmesi de söz konusu değildir.

Bu nedenle değişimi sırasında mutlaka yeni kağıt filtre konularak kullanıma devam edilmesi gerekmektedir.

Vidalı Tip Filtre Nedir?

Spin-on olarak da adlandırılan vidalı tip filtre, atom filtre olarak da bilinmekte olup genellikle araçlarda en çok kullanılmakta olan filtre tipi olmaktadır. Bu filtreler motorun gövdesine monte edilerek kullanılmakta olup motorun gövdesinde yer alan çıkıntılı noktaya bir de yardımı ile çevrilerek takılmaktadır.

Bu filtreler özellikle yapıları gereği oldukça sağlam olup sökmesi veya takmasa da oldukça kolay olmaktadır. Filtrelerde filtre değişimi yapılabileceği gibi aynı zamanda temizlenme durumu da mümkün olup özel ve filtre değişimi yapılırken motor içerisinde yabancı bir materyal kaçma ihtimalini de minimum düzeye indirmektedir.

En İyi Yağ Filtresi Markası

En iyi yağ filtresi markası özellikle birçok kişi tarafından araştırılan konular içerisinde yer almakta olup en iyisinin kullanılması motorun daha uzun süre kullanılmasına olanak sağlamakta ve aynı zamanda motorda bozulma meydana gelmeyerek ekonomik açıdan da tasarruf sağlamayı mümkün kılmaktadır.

Ülkemizde yedek parça piyasası içerisinde ya filtresi üretimi yapan çeşitli firmalar bulunmakta olup bu firmalar içerisinde en kaliteli ve en iyi markayı tercih etmeniz oldukça önemlidir.

Yağ Filtresi Ne Zaman Değişir?

Yağ filtresi ne zaman değişir? Sorusu da özellikle değişimi gelen yağ filtrelerinin tespiti için oldukça önemli olup genellikle yağ filtresi değişimi periyodik bakımlar dışında aracın marka ve modeline göre değişiklik göstermekte olup ortalama olarak 10.000 km ile 15.000 km arasında yapılan periyodik bakımlar içinde değiştirilmesi gerekmektedir.

Yağ Filtresi Temizliği Nasıl Yapılır?

Yağ filtresi temizliği ise özellikle yapısı gereği ve motor yağı ile temas halinde olan bir parça olması nedeniyle mümkün olmayıp mutlaka yağ filtresi değişimi ile yeni filtre kullanılması gerekmektedir.

Yağ Filtresi Tıkanırsa Ne Olur?

Özellikle filtre tıkanması demek geçirgen özelliğini kaybetmesi anlamına geldiği için diğer otomotiv filtreleri gibi yağ filtresinin tıkanması durumunda da yeterli miktarda yağ geçişi sağlanmakta olup motor yağ basıncı düşük uyarısı söz konusu olmaktadır.

Bu noktada araçta yağ miktarında azalma söz konusu olması ise motor içerisindeki metal aksamların birbirine teması halinde aşınmalar veya çeşitli deformasyonlar görülmesi durumu söz konusu olmaktadır. Bu nedenle yağ filtresinin tıkandığı durumlarda mutlaka kısa sürede değiştirilmesi gerekmektedir.

Devamı Daha Az
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.