Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Yukarı
Filtre
Kategoriler
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
{{ SELECTED.TEXT }} ×
HEPSİNİ SİL ×

Kar Zinciri

Trafik güvenliğinin sağlanması adına hayati bir öneme sahip olan kar zinciri, kış mevsiminde yollarda buzlanma veya kar bulunması durumunda araçların kış lastiklerine takılması gereken ve bu sayede güvenli bir sürüş imkânı sunan ürünlerdir.

Zeminde kar veya buzlanma olduğu durumlarda lastiğin yerle temasını güçlendirerek yol tutuşunu arttıran kar zinciri, zorlu hava şartlarında araçların ve kişilerin güvenliği için son derece önemli ürünlerden biridir. Araçların bu zorlu yolculuklarda kaymadan ve sorun yaşamadan kolayca yol alabilmesini sağlamaktadır.

Kayganlaşan yollarda, aracın kontrolünün kaybedilmemesi ve bir kaza meydana gelmemesi için mutlaka kişilerin bagajlarında bir kar zinciri bulundurması ve gerekli durumlarda bu kar zincirini aracının lastiklerine uygulaması gerekmektedir.

Araçların markasına, modeline ve türüne göre lastik ebatları birbirinden farklı olabilmekte, kar zinciri tercihinde de bu nedenle özellikle lastiğin ebatlarına uygun ebatlarda bir zincir tercih edilmesi gerekmektedir. Aracın lastiği ile uyumlu olmayan ebatlarda kar zinciri tercihi hem lastiklere zarar verebilmekte hem de sürüşü oldukça zorlaştırabilmektedir.

Bu nedenle de kar zinciri modelleri, her türlü lastik ebadına uygun olabilmesi adına pek çok farklı ölçüde üretilmekte, bu sayede kişiler araçlarının lastik ebadına uygun ebattaki kar zinciri ürününü satın alabilmektedir.

Günümüzde teknolojik gelişmeler ile birlikte farklı ebatların yanı sıra farklı tasarımlarda ve modellerde de pek çok kar zinciri çeşidi bulunmakta, aynı zamanda farklı malzemeler kullanılarak üretilen kar zinciri ürünleri de bulunmaktadır. Bu bağlamda, kar zinciri için şu gibi alternatifler bulunmaktadır;

 • Standart kar zinciri
 • Kar paleti
 • Kelepçe kar zinciri
 • Kar çorabı

Kar zinciri ürünlerinin kar lastiklerinin üzerine uygulanması gerekmektedir.

Kar Zinciri Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Kar zinciri alırken nelere dikkat edilmeli? Sorusu, aracının lastikleri için bir kar zinciri satın almak isteyen kişiler tarafından cevabı en çok merak edilen sorulardan biridir. Öncelikle aracın lastiklerine uygun kar zincirinin tercih edilmesi çok önemlidir.

Dikkat edilmesi gereken ilk husus, kar zinciri ürününün mutlaka kaliteli olmasıdır. Trafik ve insan güvenliği açısından hayati öneme sahip olan kar zinciri için en iyi kar zinciri çeşitlerinin tercih edilmesi, en verimli şekilde bu ürünlerden yararlanabilmek ve sorun yaşamamak adına oldukça önemlidir.

Kar zinciri seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer en önemli husus ise tercih edilecek olan zincirin lastiğin boyutuna göre seçilmesi ve bu boyuta uygun olmasıdır. Bu nedenle de kişilerin doğru zincir boyutunu seçebilmesi için lastiklerinin üzerinde yer alan ebat bilgisini dikkate alması gerekmekte, lastik üzerinde yazan bilgiler ile uyumlu bir kar zinciri boyutunun alınması gerekmektedir.

Kar zincirleri genellikle kutulu bir şekilde satılmakta ve bu kutuların üzerinde de hangi lastik ebatları için uygun olduğu veya zincirin hangi ebatlarda olduğu yer almaktadır. Kişiler de bu bilgiler ışığında doğru boyutu bularak en doğru kar zinciri tercihini yapmalıdır. Lastiklerin;

 • Çapı
 • Yüksekliği
 • Genişliği

Doğrultusunda bu ölçülerin artması, kar zinciri ölçülerini de doğal olarak arttırmaktadır. Son olarak dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise, bu kar zinciri ürünleri yalnızca karlı veya buzlu yollarda kullanıma uygun oldukları için bu durumlarla yolda karşılaşılması halinde en pratik ve kolay şekilde aracın lastiklerine takılıp çıkarılabilen pratik kar zinciri çeşitlerinin tercih edilmesidir.

Bu sayede hem vakit kaybetmeden en hızlı şekilde kişiler yoluna devam edebilmekte hem de trafikte yol kenarında tehlikeli bir duruma düşmemektedir.

Kar Zinciri Nasıl Takılır?

Kar zincirinin doğru bir şekilde takılması, hareket halindeyken kar zinciri ile ilgili sorun yaşanmaması, ürünün en etkili şekilde yol tutuşu sağlaması ve lastikten çıkmaması veya gevşememesi adına oldukça önemlidir. Bu nedenle de kar zinciri nasıl takılır? Sorusunun cevabının iyi bilinmesi gerekmektedir.

Kar zinciri için pek çok farklı model bulunsa da hemen hemen tümü aynı adımlar ile kolaylıkla lastiklere giydirilebilmektedir. Kar zinciri takmak için şu adımları uygulamak gerekmektedir;

 • İlk olarak aracın düz bir zeminde durdurularak el freninin çekilmesi ve yol kenarında park halinde olunması gerekmektedir.
 • Araç uygun bir şekilde durdurulduktan sonra sahip olunan kar zinciri çıkarılarak tamamen açılmalıdır.
 • Ardından kar zincirinin halat kısmı zincir kısımları tekerleğin önüne gelecek şekilde arkadan giydirilmelidir.
 • Daha sonra kar zinciri ürününün lastiğin dışına doğru hafif bir şekilde çekilmesi gerekmektedir.
 • Bu adımın ardından lastiklerde bulunan sabitleme noktalarına bu zincirler sabitlenmeli ve boşta kalan uç olması halinde birbirine bağlanmalıdır.

Bu sayede oldukça kısa bir sürede ve pratik bir şekilde kar zinciri ürünü aracın lastiğine takılabilmektedir.

Kar Zincir Fiyatları

Kar zincir fiyatları, bir kar zincir satın almak isteyen kişiler tarafından oldukça merak edilirken, kar zincir fiyatlarını etkileyen çeşitli hususlar bulunmaktadır. Bunların başında da kar zincirinin boyutu gelmekte, zincir boyutu arttıkça fiyatı da doğru orantılı olarak artmaktadır. Kar zincir ebatları oldukça çeşitli olmasından dolayı bu ebatlar için fiyatlar da oldukça farklı olmaktadır.

Fiyatları etkileyen bir diğer husus ise kar zincirinin sahip olduğu özellikler ve modelidir. Kar zincirinin yapısı fiyatları açısından önemli olurken, kalite bakımından da çeşitli zincir modelleri bulunmaktadır. Son olarak tercih edilecek olan kar zinciri markası da, markanın uyguladığı fiyat politikası bağlamında fiyatları etkilemektedir.

Devamı Daha Az
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.