Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Yukarı
Filtre
Kategoriler
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
{{ SELECTED.TEXT }} ×
HEPSİNİ SİL ×
Toplam 220 ürün bulunmaktadır.

Yakıt Filtreleri

Yakıt filtreleri halk arasında otomotiv filtreleri olarak da adlandırılmakta olup araçta bulunan yakıt sisteminde tıkanıklık meydana gelmemesi için araçların yakıt akışını düzenleme görevine sahip olan önemli materyaller içerisinde yer almaktadır.

Özellikle filtre sisteminin doğru şekilde çalışmaması halinde motorda aksama, yakıtın zararlı maddelerle karışması ve fazla yakıt tüketimi gibi durumlar söz konusu olmaktadır. Özellikle araçta ve motorda meydana gelen çeşitli problemlerin temelinde yakıt filtresinde meydana gelen bozulmalar söz konusu olmakta ve çoğunlukla yakıt tüketiminin olağandan fazla miktarda olması genellikle yakıt filtresi nedeniyle ortaya çıkmaktadır.

Mazot filtresi görevi yakıtın zararlı maddelerden veya parçalardan arındırılarak motora iletilmelidir. Özellikle yoğun araç kullanımında ve bazı özel sektörlerde yakıt filtresi oldukça önemli olup örnek vermek gerekirse inşaat sektörü içerisinde kullanılan iş makinelerindeki iş makinesi filtreleri ve kamyon filtreleri hayati önlem taşımaktadır.

Özellikle uzun vadeli kullanılan bu araçlarda filtreler bozulduğunda veya zarar gördüğünde araçlarda ciddi boyutlara ulaşacak maddi zararlara da neden olmaktadır. Yoğun filtre kullanımı yapılan araçlarda özellik de iş veya kamyon ya da otobüs filtreleri mutlaka dönemsel olarak kontrol edilmesi ve belirli zamanlarda değiştirilmesi gerekmektedir.

Yakıt Filtresi Çeşitleri?

Yakıt filtresi çeşitleri özellikle araçlara ve yakıta göre farklı isimlerle anılmakta olup en yaygın olarak bilinen mazot filtresi tabiridir.

Mazot filtresi kullanılan araca ve aracın modeline göre özel olarak üretilmekte olup kişiler tarafından aracın filtresi değiştirilirken mutlaka marka ve model üzerinden seçim yapılması gerekmektedir. Bu süreçte yanlış filtre alımı yapılması filtrenin tam olarak görev yapmamasına neden olmakta olup aynı zamanda araştırma ciddi hasarlara da neden olmaktadır. Temelde yakıt filtresi çeşitleri şöyle sıralanabilir;

  • Kapalı hazneli filtreler
  • Yakıt filtre elemanı
  • Atom tipi yakıt filtreleri

Kapalı Hazneli Filtreler

Kapalı hazneli filtreler aynı zamanda kartuş filtre olarak da adlandırılmakta olup genellikle filtre değiştirilmesi sırasında en kolay değiştirilmesi mümkün olan yakıt filtresi olarak bilinmektedir. Filtre değişimi sırasında giriş ve çıkış hortum bağlantılarının çıkartılarak filtrenin çıkartılması ve daha sonra yine takıldıktan sonra hortumun takılması yeterli olmaktadır.

Ancak bu filtreler genellikle yakıt filtreleri içerisinde yakıt sisteminin hava yapma ihtimalinin en yüksek görüldüğü filtreler olarak da kabul edilmektedir. Özellikle yeni değiştirilmiş filtreler içerisinde yakıt olmadığı için hava yapmaktan ve aracın çalıştırılmasını oldukça uzun süre imkansız hale getirmektedir.

Kağıt Filtre

Yakıt filtre elemanı ise aynı zamanda kağıt filtre olarak adlandırılmakta olup eleman filtre aslında filtre sisteminin içerisinde bulunan kağıt mekanizmasının kendisi olmaktadır. Bu filtreler yakıt filtresi kapsülün içerisine yerleştirilmekte olup tamamen tüm filtre değiştirilmeden sadece içerisindeki kağıt filtrenin değiştirilmesiyle yeniden kullanılması mümkün olduğu için oldukça avantajlı ürünlerdir. Aynı zamanda hava yapma ihtimali de kapalı hazneli filtrelere göre daha düşük olduğu için işlevsel bakımdan da oldukça faydalıdır.

Atom Tipi Yakıt Filtreleri

Atom tipi yakıt filtreleri ise çoğunlukla eski tip araç teknolojileri içerisinde kullanılmış olup günümüzde japon menşeli araçlarda da hala kullanılmakta olan yakıt filtre çeşididir. Takması ve sökmesi oldukça basit olan bu filtre he herhangi bir sıra dışı durum olmadığı sürece hava yapma ihtimali de bulunmamaktadır.

En İyi Mazot Filtresi Nedir?

En iyi mazot filtresi özellikle araçların dizel yakıt pompası ve enjektör sistemleri oldukça pahalı olduğu için en çok araştırılan konular içerisinde yer almaktadır. Daha sonra yakıt pompasında veya enjektör sistemlerinde herhangi bir arıza durumu oluşmaması ve ekonomik açıdan daha olumsuz bir durum söz konusu olmaması için en iyi mazot filtresi kullanımı tercih edilmektedir.

Orijinal yedek parça üretici firmalar üzerinden alınması ve değiştirilmesi gereken mazot filtreleri aracın modeline ve araca göre belirlenmesi gerekmektedir. Ülkemizde çeşitli mazot filtre markaları bulunmakta olup bu markalar içerisinden aracınıza uygun olanını satın alabilirsiniz

Yakıt Filtresi Ne Zaman Değişir?

Yakıt filtresi ne zaman değişir? Sorusu kapsamında ise temelde bakıldığında yakıt filtresi değişimi teknik açıdan oldukça basit bir işlem olup ilk olarak şasi numarası ile doğru filtrenin satın alınması gerekmektedir.

Aydından filtre elinize ulaştıktan sonra motor kaputunu açarak yakıt filtresini veya yakıt filtresi kapsülünü aracın sol kısmında bulabilirsiniz. Özellikle bazı araçlarda yakıt filtresi arka kapılardan birinin altına denk gelmekte olup aracın alt kısmında yer aldığı için kişiler kendileri filtre değişim yapmak yerine servise göndermektedir.

Yakıt filtresinin tespit ettikten sonra filtre üzerinde yer alan bir adet giriş hortum bağlantısı ve 2 adet çıkış hortum bağlantısı bulunmakta olup bu bağlantıların sökülerek filtrenin yerinden çıkartılması ve daha sonra yeni filtrenin içerisine yerleştirilerek üzerine bağlantılarının yeniden takılması gerekmektedir.

Yakıt Filtresi Tıkanırsa Ne Olur?

Düzenli aralıklarla değiştirilmesi gereken yakıt filtresi özellikle bazı durumlarda tırmanmakta olup kişilerin en çok merak ettiği sorular içerisinde yer alan yakıt filtresi tıkanırsa ne olur? Sorusunu ortaya çıkarmaktadır.

Genellikle yakıt filtresi tıkanması durumu en sık karşılaşılan durumlar içerisinde yer almakta olup çoğunlukla sanayi jargonu içerisinde filtre şişmesi olarak da bu durum adlandırılmaktadır. Araç kullanıcılarının yakıt filtresinin tıkandığı durumlarda ortaya çıkan bazı belirtileri tespit etmesi halinde mazot filtresi değişimi ihtiyacı olduğunu tespit etmeleri bu noktada oldukça önemlidir. Aksi halde mazot filtresi arızası söz konusu olacak bak ve daha ciddi problemler ortaya çıkacaktır.

Devamı Daha Az
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.