Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Yukarı
Filtre
Kategoriler
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE1_NAME }}
{{ FILTERS.VARIANTS.TYPE2_NAME }}
Marka
Model
{{ FILTER.NAME }}
Fiyat
{{ SELECTED.TEXT }} ×
HEPSİNİ SİL ×
Toplam 282 ürün bulunmaktadır.

Polen Filtreleri

Polen filtreleri kendi içerisinde düz polen filtresi ve aktif karbonlu polen filtresi olarak ikiye ayrılmakta olup farklı işlevlere ve özelliklere sahip olmaktadırlar.

Bu noktada polen filtresi görevi özellikle dış kısımda yer alan toz, toprak, polen veya sanayi dumanı gibi çeşitli kirleri engelleyerek tutucu özellik göstermekte olup aracın içerisine bu unsurların girmesini engelleyerek özellikle araçta yolculuk yapan kişilerin alerjik hastalıklara yakalanmasını da engellemektedir.

Polen Filtresi Nedir?

Polen filtresi nedir? Sorusu üzerine temelde araçlarda polen filtresi toz toplama sistemleri içerisinde yer almakta olup aracın içerisindeki havanın sürekli olarak temiz kalmasını sağlamaktadır.

Özellikle yaz mevsiminin başlamasıyla birlikte havada çok daha fazla toz ve polen bulunması genellikle havalandırmanın veya klimanın açılması durumunda dışarıdaki toz ve polenlerin aracın içerisine girmesine neden olmaktadır. Ancak polen filtreleri sayesinde bu durum engellenmekte olup aracın içerisine giren havanın temiz kalması sağlanmaktadır.

Düz Polen Filtresi Nedir?

Düz polen filtresi havada bulunan ve genellikle aracın hareket halinde olduğu zamanlarda araç içerisine girmeye çalışmakta olan polen, toz veya bakteri gibi unsurları engelleyerek aracın iç kısmındaki havanın temiz kalmasını sağlamaktadır.

Özellikle son zamanlarda üretilmekte olan araçlar içerisinde çoğunlukla düz polen filtreleri kullanılmakta olup polen alerjisi veya astım rahatsızlığı olan kişilerin dış etkenlerden korunmasını sağlayarak araç içi yolculuğu daha konforlu hale getirmektedir.

Aktif Karbonlu Polen Filtresi Nedir?

Karbonlu polen filtresi ne işe yarar? Sorusu kapsamında ise özellikle karbonlu polen filtresi üretimi sırasında karbon kullanılmakta olup normal filtrelere göre sadece toz ve toprak gibi partikülleri engellemekte değil aynı zamanda dışarıdan gelecek kötü kokuları da aracın içerisine girmesini engellemektedir.

Bu noktada düz polen filtrelerine göre daha işlevsel olan karbon polen filtreleri aynı zamanda hava temizleyici özelliğe de sahip olmaktadır.

Polen Filtresi Ne Zaman Değişir?

Araç sahipleri tarafından en çok merak edilen konular içerisinde polen filtresi ne zaman değişir? Sorusu yer almaktadır. Polen filtresi özellikle belirli nedenlere bağlı olarak mutlaka değiştirilmesi gereken araç parçaları içerisinde yer almakta olup polen filtresi değişimi için kesin bir km veya yıl bilgisi vermek mümkün değildir.

Ancak özellikle oto bakım uzmanları tarafından en çok önerilen kilometre aralığı 10.000 km veya 12.000 km olmaktadır. 10.000 km sonrasında özellikle polen filtresi işlevini yitirmeye başlamakta olup her ne kadar temizlense de yeterli düzeyde koruyuculuk sağlamadığı için mutlaka yenilenmesi gerekmektedir.

Ancak bu noktada aracın kullanıldığı alanlar da polen filtresinin daha kısa sürede veya daha az kilometrede değiştirilmesine neden olabilmektedir. Özellikle sürekli olarak off-road yapılan araçlarda veya aşırı tozlu yollarda kullanılmakta olan araçlarda 10.000 km’ye gelmeden önce de polen filtresi değişimi yapılması gerekmektedir.

Polen Filtresi Tıkanırsa Ne Olur?

Polen filtresi tıkanırsa ne olur? Sorusu ile birlikte aynı zamanda polen filtresinin zamanı geldiğinde değiştirilmemesi de ciddi sorunlara neden olmaktadır. Bu noktada polen filtresinin zamanı geldiğinde değiştirilmemesi halinde neden olduğu olumsuz durumlar şöyle listelenebilir;

  • İyi süzülmeyen havadaki partiküller, klima sisteminin düzgün çalışmasını engeller.
  • Polen filtresi değişmezse kabine giren temiz havanın kalitesi azalır,
  • Zorlanan klima, motora yük bindirir ve yakıt tüketimi artar.
  • Klima işlevini yapamadıkça arıza vermeye başlar.

Bu durumların oluşmasını engelleyebilmek için mutlaka belirli zamanlarda polen filtresi değişimi yapılmalıdır.

Polen Filtresi Nasıl Temizlenir?

Polen filtresi nasıl temizlenir? Sorusu özellikle periyodik olarak yapılması gereken polen filtresi bakımı noktasında sıkça merak edilmektedir.

Klimadan araç içerisine gelen havanın daha temiz olmasını sağlayan polen filtresi belirli aralıklarla bakımının yapılması gerekmekte olup sürekli olarak da temizlenmesi uzun süre kullanımına imkan sağlamaktadır.

Polen filtresinin periyodik bakımı için genellikle yılda 3 kez temizlik önerilmekte olup bazı durumlarda araç sahibinin kendi belirlediği periyotlarda da filtrenin bakımı ve temizliği yapılabilmektedir.

Özellikle sürekli olarak toprak kaplı, tozlu yollarda kullanılan araçların polen filtresi daha hızlı ve daha çabuk şekilde kirlenen bildiği için yılda 3 kez den daha fazla temizlenmesi gerekmekte olup aynı zamanda herhangi bir sorun çıkmaması adına bakımının düzenli olarak yapılması gerekmektedir.

Bu noktada polen filtresi bakım yaparken özellikle 2 farklı tipte üretildiğine göz önünde bulundurmak gerekmekte olup çoğunlukla ülkemizde kullanılmakta olan polen filtresi çeşidi düz polen filtresi olmaktadır.

Düz polen filtresi tek kullanımlık olmaları nedeniyle renk değişikliği söz konusu olduğunda veya üzerindeki kir ya da pislik birikmesi gibi bir durum söz konusu olduğunda temizlenmesi mümkün olmayıp mutlaka değiştirilmesi gerekmektedir.

Değiştirilmediği durumlarda fan iyi şekilde hava çekememek dikte ve filtreyi kendi içine doğru çekmeye çalışarak daha fazla güç harcamasına neden olmaktadır. Bu durumda çoğunlukla fan da bozulmaya sebebiyet vermektedir.

Karbon filtrelerde ise filtrenin yerinden çıkartılarak temiz su ile yıkanması daha sonra doğru şekilde kurtularak yeniden kullanılması mümkün olmaktadır.

Devamı Daha Az
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.